Andulka - Jak vycvičit andulku na prst ?
Andulka - Jak vycvičit andulku na prst ?
Důležité:
Velmi výrazně záleží na tom, jestli kupujete andulku u chovatele nebo ve zverimexu. Andulky od chovatele jsou na člověka již navyklé, nebojí se a navíc o nich jejich chovatel ví všechny potřebné údaje. Oproti tomu andulky ze zverimexu jsou často lekavé a člověka se bojí, a navíc někdy ani není jisté, odkud vlastně pocházejí, jak jsou staré a tak dále. Proto je v každém případě výhodnější koupit raději andulku od chovatele (i když je třeba dražší), protože si na vás mnohem lépe zvykne. Tak to byla jen taková rada na úvod.
A teď...
Jak na to:
1. Po tom, co si u vás andulka trochu zvykne, můžete začít s učením na ruku. Nejprve je však potřeba ujistit se, že se už nebojí. Stoupněte si v dostatečné vzdálenosti od klece, potichu mluvte a přibližujte se. Pokud andulka začne vyděšeně poletovat po kleci, ustupte zpět. S učením můžete začít až tehdy, zůstává-li andulka relativně v klidu i když stojíte těsně u klece. Opatrně otevřete dvířka klece a strčte dovnitř ruku. I když se andulka vyplaší, nechte ruku ještě chvíli v kleci a pak ji pomalu vytáhněte. V žádném případě se zatím nesnažte andulky dotknout.
2. Pokud andulka již nereaguje na přítomnost ruky přehnaně, vezměte si nějakou pochoutku (nejlepší je prosný klas) a nabídněte jí ho. Pravděpodobně se ho ze začátku ani nedotkne. V této části musíte mít ohromnou trpělivost. Důležité je, abyste neztratili nervy a nezačali andulce jídlo nutit. Nejpozději za několik dní by vám už andulka mohla zobat z ruky.
3. Nyní je ten pravý čas přistoupit k dalšímu kroku. Dejte si klas do ruky tak, aby na něj andulka nedosáhla a aby vám musela stoupnout na ruku. Tato část je většinou také velmi náročná. Brzy si ale andulka spojí klas s vaší rukou a přestane se bát. Když vám andulka sedí na ruce, nedělejte žádné prudké pohyby. Můžete se však pokusit pohybovat rukou pomalu po kleci.
4. Další část je pro andulku nejnáročnější. Spočívá v tom, že vám na ruku skočí i bez lákavé pochoutky. Andulka nyní musí vědět, že jí nic neuděláte - musí vám důvěřovat. Nepůjde to hned, proto neztrácejte trpělivost. Za čas se to určitě podaří.
Poslední rada na závěr: Předem upozorňuji, že při ochočování je nejdůležitější především TRPĚLIVOST!